Ώρα

ΔΤΤΠΠΣΚ

Καιρός

Νοσταλγία

Νοσταλγούμε κιόλας τα χαμογελαστά μουτράκια των παιδιών μας.

Μας λείπουν οι καθημερινές χαρές του σχολείου.

Νοσταλγούμε το μαθητικό μελίσσι τις πρώτες μέρες της άνοιξης.

Μας λείπουν οι μικροτσακωμοί και τα πειράγματα των παιδιών.

Νοσταλγούμε τη φωλιά της αίθουσας, το χτύπημα του κουδουνιού και την τρέλα του παιχνιδιού στο προαύλιο.

Μας λείπουν οι συνάδελφοι, οι κουβέντες, ο καφές, τα σχέδια, η δημιουργική συνύπαρξη, η αλληλεγγύη.

Νοσταλγούμε το πρωινό βουητό, τις γελαστές μανούλες, τους βιαστικούς μπαμπάδες και τους ευλογημένους παππούδες και γιαγιάδες.

Μας λείπει το ανέμελο παιχνίδι των μικρών αγγέλων, γιατί μ’ αυτούς γινόμαστε κι εμείς παιδιά.

Νοσταλγούμε το τρέξιμο, τη ζωή, το παιχνίδι, την απορία, την αθωότητα, το λάθος, το γέλιο.

Μας λείπει η προετοιμασία για το αφιέρωμα στις πρόσφατες απώλειες: Κατερίνα Αγγελάκη-Ρουκ, Κική Δημουλά, Άλκη Ζέη. «Κύριε, μη μας παίρνεις κι άλλο τις απώλειές μας. Δεν έχουμε πού αλλού να μείνουμε», Κ. Δημουλά.

Γλυκαπαντοχή μας κυριεύει για τη μέρα που θα αγκαλιάσουμε και πάλι τα παιδιά μας.

Λάμπρος Παπαδημητρίου

Δ/ντής 8ου  Δ.Σ. Ηλιούπολης