Ώρα

ΔΤΤΠΠΣΚ

Καιρός

Ο Φάρος του Φωτός και της Γνώσης στο σχολείο μας!

on Ο Φάρος του Φωτός και της Γνώσης στο σχολείο μας!

ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ  8ου & 17ου ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Μεσσηνίας και Κεφαλληνίας, ΤΚ 16342, Ηλιούπολη, Αθήνα

Τηλ. επικοινωνίας: 2109919557 & 2109942630

tumblr_inline_o63b3guYXP1tw5w7y_500

Σάββατο 2 Απριλίου 2016, ημέρα γιορτής, χαράς και εθελοντισμού! Αξέχαστη ημερομηνία όπου φιλοξενήσαμε την εθελοντική ομάδα της OPEN ART, χάρη στην εικαστική παρέμβαση της οποίας το σχολείο μας έγινε ένας Φάρος του Φωτός και της Γνώσης!

tumblr_inline_o63b3wc7RN1tw5w7y_500

tumblr_inline_o63b5ngvCU1tw5w7y_500.jpg

tumblr_inline_o63b6gdxxY1tw5w7y_500

tumblr_inline_o63aylYNMg1tw5w7y_500

Όλα ξεκίνησαν τον Οκτώβριο 2015 όπου προτείναμε στην OPEN ART αν θα μπορούσε, να επέμβει εικαστικά στο σχολείο μας. Λίγο αργότερα, τον Φεβρουάριο, συντονισμένα η ομάδα της OPEN ART, επιμελήθηκε την φωτογράφιση του χώρου, τη μέτρηση των επιφανειών και τελικά την παρουσίαση του σχεδίου. Τίποτε δεν έγινε τυχαία, και η επιλογή του σχεδίου του Φάρου της Γνώσης (Δημοτικό Σχολείο) και του Φωτός (Ηλιούπολη) έγινε κατόπιν καλλιτεχνικής σύλληψης της ομάδας. Ακόμα και το σχέδιο της πόρτας που φιλοτέχνησε η καλλιτέχνιδα Ίρις ΑΖ, οι φίλοι του Φάρου ? ο ήλιος, η θάλασσα και ο ουρανός- έχει τη δική του ιστορία να αφηγηθεί:

«Κάπου κάποτε ήταν ένας φάρος. Ήταν πολύ μεγάλος, τόσο σε ηλικία, όσο και σε μέγεθος. Είχε για παρέα τη θάλασσα, τον ήλιο, τα σύννεφα, τον ουρανό, τη βροχή, τα αστέρια, και φυσικά τον καλό του φίλο, τον Άγγελο, τον φαροφύλακα. Ήταν ευτυχισμένος.

Μία μέρα ήρθε ένα φορτηγάκι με τρεις ανθρώπους, ?ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ?, έγραφε με κεφαλαία γράμματα στη μία πόρτα του. Οι άνθρωποι του συνεργείου μπήκαν μέσα στον φάρο. Είχαν μαζί τους ένα βαλιτσάκι με κάτι παράξενα εργαλεία.

Πήγαν στο κεφάλι του, όπου είναι και ο μηχανισμός του. Ο φάρος δεν μπορούσε να καταλάβει τι έκαναν,

αλλά αισθανόταν ένα γαργαλητό και γελούσε. Έμειναν ώρες εκεί.

Κάποια στιγμή τελείωσαν και έφυγαν. Ο φαροφύλακας βγήκε έξω. Εξήγησε στον φάρο ότι κάτι είχε χαλάσει και ήρθαν αυτοί οι άνθρωποι να το επισκευάσουν. Όμως ο φάρος δεν αισθανόταν επισκευασμένος. Αισθανόταν κάτι μυστήριο, ένα κενό εκεί που κάποτε υπήρχε κάτι. Αλλά τι υπήρχε; Κάτι είχε ξεχάσει. Ο φάρος μας είχε πάθει αμνησία.

Τι μπορεί να ξέχασε ο φάρος; Ζωγραφίσαμε τους φίλους του για να τον βοηθήσουμε να θυμηθεί!»

DSC_9598.jpg

DSC_9664

tumblr_inline_o63b6vkLdb1tw5w7y_500.jpg

Για να γίνει εφικτή η δράση, σε προηγούμενες ημερομηνίες με συμμετοχή εθελοντών γονέων, πραγματοποιήθηκε προεργασία στις  τοιχοποιίες του κτιρίου (καθαίρεση σαθρών χρωμάτων, στοκάρισμα, αστάρωμα, βαφή).

Προετοιμασια1.jpg

Μετά το πέρας της δράσης σε επόμενο χρονικό διάστημα, οι σύλλογοι με τη συμμετοχή εθελοντών γονέων, προχώρησαν σε βαφή των κιγκλιδωμάτωνστην όψη και την πλαϊνή πλευρά του κτιρίου.

DSC00767
DSC00769

Επίσης ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει για τη συνεισφορά του Δήμου Ηλιούπολης και συγκεκριμένα για την προμήθεια της μεγαλύτερης ποσότητας των υλικών που χρησιμοποιήθηκαν κατά τη δράση (χρώματα, αστάρι κλπ) και τους ευχαριστούμε θερμά για αυτό.

Έπειτα ?. έφτασε η πολυπόθητη ημερομηνία Σάββατο 2 Απριλίου 2016 και από το πρωί η αγωνία όλων μας, μικρών και μεγάλων, είχε κορυφωθεί! Η ομάδα της OPEN ART, για τη διευκόλυνση της διαδικασίας, ξεκίνησε από νωρίς τον σχεδιασμό των επιφανειών.

DSC_8701.jpg

DSC_8693

DSC_8749.jpg

DSC_8880.jpg

Με σύμμαχο τον πολύ καλό καιρό, σιγά-σιγά το προαύλιο γέμισε από παιδικές φωνές, γέλια και χαρούμενες φατσούλες που κυκλοφορούσαν με ένα πινέλο στο χέρι και έψαχναν αγωνιωδώς να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους.

tumblr_inline_o63am6aHV41tw5w7y_500

DSC_8838.jpg

DSC_9039.jpg

Προς το μεσημεράκι και επειδή ξέραμε ότι μας περίμενε μια μεγάλη και κοπιαστική ημέρα, άναψαν και τα κάρβουνα! Οι δύο σύλλογοι έψησαν και πρόσφεραν σουβλάκια και αναψυκτικά σε όλους τους παρευρισκόμενους.

DSC_9222

Οι ώρες κύλησαν πολύ ευχάριστα, με άψογο συντονισμό από τους εθελοντές της OPEN ART, μουσική και πολύ καλή διάθεση από όλους μας.

Η γιορτούλα κράτησε μέχρι αργά το απόγευμα όπου γύρω στις 18.00? η ομάδα έβαλε και την τελευταία πινελιά της! Φεύγοντας, δώσαμε στην OPEN ART ένα όμορφο ενθύμιο, το οποίο είχαν καλλιτεχνήσει τα παιδιά των σχολείων μας θέλοντας και αυτά με τον τρόπο τους να τους ευχαριστήσουν.

tumblr_inline_o63b7fbh8W1tw5w7y_500
tumblr_inline_o63b8cavnD1tw5w7y_500

Θα θέλαμε θερμά να ευχαριστήσουμε όλη την ομάδα της open art! η δράση σας ήταν μεγάλο μάθημα εθελοντισμού, ανιδιοτέλειας και αγάπης για τα παιδιά μας και τους συμπολίτες μας! Σας ευχαριστούμε ως σύλλογοι άλλα πάνω από όλα ως γονείς όχι μόνο για το εξαιρετικό αποτέλεσμα αλλά και για το μεγάλο μάθημα που μας δώσατε! Είσαστε άψογοι!

tumblr_inline_o63b9dMeB81tw5w7y_500

Για τα Δ.Σ.